Туристичні об'єкти

Рідний край... Щедра і багата Томаківська земля. Багата на співучих і веселих, мудрих і роботящих людей, праця яких завжди схожа на творчість. Багата на степи і сади, поля і гаї, які дивною мережкою переплелися навколо. Тож запрошуємо до віртуальної подорожі туристичними об'єктами Томаківки.
 На центральній площі розташований районний народний історико – краєзнавчий музей імені 50 – річчя Перемоги.
Засновано музей у 1967 році, присвоєно звання народного у 1982 році. Сьогодні фонд музею складає 4178 експонати. Завітавши до музею Ви зможете ознайомитись з документальними,речовими експонатами, які були свідками далекого минулого. 
Зацікавить Вас і куточок природи рідного краю, де наче живі стоять чучела звірів та птахів, різноманіття рослинного світу.
 Фрагменти зброї, військовий одяг, особисті речі воїнів, фотознімки воєнних часів, наших земляків-ветеранів та багато іншого зацікавить Вас в експозиційному залі Великої Вітчизняної війни.
 ТУТ МОЖНА ОБРАТИ ЗАГАЛЬНІ ТА ТЕМАТИЧНІ ЕКСКУРСІЇ: 
Природні умови Томаківщини;
Козацтво на Томаківщині;
Заснування рідного краю, життя селян в ХVI-ХХ ст.;
Роки німецької окупації Томаківського району;
Героїзм томаківчан в роки ВВв;
Сучасне життя Томаківщини та багато інших.

Філіалом районного музею є народна картинна галерея ім. Д.Н. Красняка.
Дата заснування -1993 рік, присвоєно ім'я Дмитра Никифоровича Красняка в 2004 році.
Д.Н. Красняк видатний скульптор - наш земляк, Заслужений діяч мистецтв України (10 липня 1927р.- 6 грудня 2003 р.)
 „ ... я все віддам для картинної галереї, щоб діти-томаківчани мали можливість продовжувати розвивати мистецьке творіння у затишних класах школи образотворчого мистецтва", - сказав на прощання скульптор-земляк. 
 Після смерті митець заповів Томаківщині 95 скульптурних творів та полотен.
Сьогодні фонд картинної галереї складає:

Полотен -104
Скульптур - 76,
Гончарних виробів - 88
Вишитих творів -12.
 Завітавши до галереї, Ви побачите різноманіття творів та форм мистецтва - натюрморти, пейзажі, графіка, емаль. 
Деякі твори написані з натури, деякі з уявлення та почуття і власного сприйняття художника. Ви познайомитесь з творчістю майстрів пензля, членів Спілки художників України: Л. М. Шелудька, П. М. Чаговця, Д. Н. Красняка, місцевих художників, народних умільців.
Експозиційні розділи картинної галереї: 
Д.Н.Красняк - видатний скульптор живописець, наш земляк;
Скульптурні твори Великого майстра;
Рідний край в живописі;
Дивоцвіт полотен;
Гончарні вироби місцевої майстрині.
 Тут можна замовити: екскурсії (загальну або на обрану тематику); пересувні та стаціонарні виставки (скульптурних творів, гончарних виробів, вишивок, поробок народних умільців); презентації художніх робіт; зустрічі з місцевими народними майстрами.
 Колишня швидка допомога (до березня 2008 р.), яка знаходиться на місці колись добре обладнаної земської лікарні на 12 ліжок, де працювало 2 лікарі і 5 фельдшерів. Вони обслуговували 35 438 чол. з 18 населених пунктів.
На території лікарні знаходиться історична пам’ятка – піддашок, яка датується 1787 роком та цивільна будівля з низьким цоколем, ліпленням у вигляді вказаного року 1901 та трьох великих літер НАС.
 На місці перетину річки Томаківка з вулицею Набережна знаходиться Камена Могила, яка була помічена ще першими поселенцями. 
Вона являє собою великий горб, де є виходи Українського кристалічного щита. В діаметрі близько 15 – 20 метрів. Коли проходиш через цей горб, то чути глухий звук, який свідчить про те, що в середині є пустоти. 
 Не один десяток років гостей Томаківки щиро вітають козаки, як символ минулого. Адже у 1552 році вздовж всієї річки Томаківка знаходився відомий козацький уход.
 Сьогодні проводячи паралелі між минулим і сьогоденням, хотілося зазначити, що земля і час зберегли чимало свідчень далеких тисячоліть. Одним із них є кромлех, який знаходиться в південній частині селища на відстані 1 км від с. Мирове, біля автошосе Томаківка - Марганець.
 …Найрідкіснішою з пам’яток археології району є кромлех, – культова споруда у вигляді кільця з граніту, яка розміщується під насипом кургану епохи енеоліту – раннього бронзового віку, висотою 3,5 метри та діаметром 17 метрів. В центрі споруди – могила, в якій знайдено поховання, пофарбоване охрою. В 1920 році кромлех дослідив академік Дмитро Яворницький і встановив, що він датується ІІІ – початком ІІ тисячоліття до нашої ери.  Речових доказів немає. Збереглося 29 гранітних брил, з яких 24 розташовані в ряд дугоподібно в південно-західній частині кургану, установлені вертикально по колу. Розміри кам'яних брил -2,3м + 1,2м + 0,6м і найменших 1,2м + 0,8м + 0,4м. Брили, візуально, за вагою дорівнюють не менше 1000кг.
Східна частина кромлеху зруйнована дорогою. У центрі – яма могили. Тут знаходився скорчений та пофарбований кістяк без речей. Додаткові дані про розкопки не збереглися. Залишається тільки дивуватися умінню людини тієї епохи встановлювати такі монолітні брили.



 Перше поховання козацького отамана війська запорізького І. Сірка. Тут на річці Грушівці на своєму зимовнику помер кошовий отаман І. Сірко.

Скільки таємничого та незвіданого таїть у собі безмежний Томаківський степ... Скільки тайн заховано під водами Каховського водосховища чи знищено сучасною людиною?!. Саме нам ці питання вивчати і досліджувати та берегти для нащадків.
Сподіваємось, що ми не тільки донесли, а й передали Вам знання про наш край!

1 коментар:

  1. Це теж показова сторінка, щоб діти цінували і оберігали свою історичну маленьку Батьківщину. З повагою, З повагою, Світлана Вікторівна.

    ВідповістиВидалити